top of page

בין אם מדובר בילדים או פנסיונרים, הרכבת פאזלים יכולה לעשות פלאים: שיפור ושיקום התפקוד הקוגניטיבי, חידוד הזיכרון והריכוז, הפחתת מתחים ושיפור מצב הרוח. מסתבר שפאזל הוא הרבה יותר מפעילות משפחתית מהנה


דניאלה ליבמן, פותרת 20 פאזלים בשנה


הכירו את דניאלה ליבמן, כימאית בעברה, וכיום פנסיונרית חיפאית הממשיכה ללמד סטודנטים ובעיקר, פותרת המון פאזלים.


כמה המון?


"זו שאלה של כמה זמן פנוי יש לי. בממוצע אני עושה 20 פאזלים בשנה. אחד או שניים בחודש. הפאזלים הם של 1,000 חלקים או יותר, לפעמים גם כאלה גדולים וקשים במיוחד".


אז למה דווקא פאזלים?


"לי זה נותן שקט נפשי, משאיר אותי ערנית מאוד ואני נהנית מזה בצורה יוצאת מן הכלל. אך מעבר לכל זה פאזלים יכולים להציע מספר יתרונות בריאותיים לאנשים בכל הגילאים.

ראשית, הם מייצרים הקשרים חדשים במוח ומפעילים בו חלקים שלא מנוצלים ביום-יום. למשל חלקים שאחראים לזיכרון. כשאתה רואה צבע או צורה מסוימת ומחפש אותה זה מחדד את הזיכרון והריכוז ולדעתי גם מגדיל את הקיבולת של הזיכרון.
בבתי חולים שעובדים עם אנשים בדמנציה גילו בשנים האחרונות כי הרכבת פאזלים מאוד מומלצת ומשפרת את מצבם של המטופלים. מספר התאים במוח שלנו הוא קבוע אבל לא כולם באים לכדי שימוש. בהרכבת פאזל אתה מגלה יכולות שלא היו לך קודם, זאת אומרת שאתה מתחיל להשתמש בתאים שלא השתמשת בהם קודם.


רואים את זה אצל נפגעי מוח ופצועי מלחמה, אנשים שלא יכלו ללכת, ועובדה היא שבבית לוינשטיין מקימים אותם. איך עושים את זה? מלמדים את השרירים ע"י זיכרון מחדש לנצל את התאים שלא נוצלו לפני כן במוח, ואז אתה רואה פתאום את אותו בן אדם מצליח ללכת. באירוע מוחי רואים את זה באופן מובהק. פאזלים הם כלי נהדר לחזק את הזיכרון, לראייה ויזואלית ועוד דברים רבים. זה עושה המון טוב.


פאזלים מסייעים לא רק לגילאים מבוגרים, אלא גם לילדים


"אני רואה את הנכדה שלי הקטנה בת ה-7, כל פעם שהיא באה אליי היא פתאום קוראת לי "סבתא, מצאתי עוד אחד!". אני רואה איך זה משפר את הריכוז לילדים, וגם מגדיל את הסבלנות. אחד הדברים שמפריעים לי נורא זה שמרגע שהילדים נכנסים הביתה הם מתיישבים עם הטלפון.


אני לימדתי את הנכדה שלי לעשות פאזלים וכמובן שהתחלנו עם המסגרת. הסברתי לה איך מתחילים למיין, על הקשר בין הצורות, איך לעבוד לפי נושאים, צבעים. היא אוהבת לעזור לי וזה כיף שהפאזל מנתק את כולנו מהמסכים ומאחד מסביב לשולחן.


הנכד השני שלי, בן ה-19, לומד הנדסת אלקטרוניקה והוא עיוור צבעים. יש לו ראייה מעולה לחלקים, לצורה שלהם. כך שכאשר אנחנו לא מצליחים לזהות לאן לחבר את אחד החלקים בעזרת הצבע שלו אנחנו קוראים לו למשימה כי יש לו ראייה צורנית מעולה. יש כאן גם עניין של ראייה מרחבית. ברגעים מסוים צריך להביט על החלקים ולנסות להבין את מקומם לפי הסיפור של התמונה.עם הפאזלים של Family Glue


הפאזלים שיש לי כאן, של פמילי גלו, מאוד מפתחים את הדמיון. יש להם גיוון נהדר בצבעוניות, ובנוסף, כשיש סיפור ויצירתיות מאחורי התמונה אני מדמיינת לעצמי את ההתרחשות שבה וזה עוזר בהרכבה. בשנים האחרונות, מאז שיצאתי לפנסיה, התחלתי ללמוד אומנות ובאמת גיליתי את היכולת לצלול לתמונה, לראות מעבר למה שרואים במבט ראשון.


האמת שזה גם מאוד מרגיע. אם אני נסערת או מרגיז אותי משהו, למשל אם איזה סטודנט שאני מלמדת מרגיז אותי, אתה תראה אותי אחרי זה יושבת כאן ליד הפאזל. זה מפנה את תשומת הלב למקום אחר."ליליז", פאזל 1000 חלקים

פאזלים הם יותר מסתם דרך מהנה להעביר את הזמן - הם יכולים גם להציע מספר יתרונות בריאותיים לאנשים בכל הגילאים. להלן חמישה יתרונות של פאזלים לשיפור הבריאות


1. תפקוד קוגניטיבי משופר: הרכבת פאזלים דורשת מיומנויות פתרון בעיות, ריכוז וזיכרון, מה שיכול לעזור לשפר את התפקוד הקוגניטיבי אצל אנשים בכל הגילאים.

כאשר אנו עוסקים בפעילויות הדורשות שימוש במיומנויות פתרון בעיות, המוח שלנו משחרר כימיקלים כגון נוראדרנלין ואצטילכולין, הקשורים להגברת המיקוד, הקשב והערנות. כימיקלים אלו יכולים לעזור לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ולהגביר את פעילות המוח.

נושא זה חשוב במיוחד עבור מבוגרים, שעלולים להיות בסיכון למצבים כמו דמנציה או מחלת אלצהיימר. על ידי אתגור קבוע של המוח באמצעות פאזלים, ניתן לשפר ולשמור על תפקוד קוגניטיבי ולדחות את תחילתה של ירידה קוגניטיבית הקשורה לגיל.

2. הפחתת מתחים: הרכבת פאזלים יכולה להיות פעילות מרגיעה ומהנה, שיכולה לעזור להפחית מתח ולקדם תחושות של רוגע. כאשר אנו לחוצים, הגוף שלנו מייצר את ההורמון קורטיזול, שיכול להיות בעל השפעות שליליות על הבריאות הכללית שלנו. על ידי עיסוק בפעילויות כגון הרכבת פאזלים, אנו יכולים להפחית מתח ולשפר את הרווחה הכללית שלנו.3. זיכרון משופר: על ידי דרישת שימוש בזיכרון וריכוז, פאזלים יכולים לעזור לשפר את הזיכרון ולשמור עליו חד. זיכרון הוא היבט משמעותי בתפקוד קוגניטיבי, וחיוני לשמור אותו פעיל ומעורב ככל שאנו מתבגרים. על ידי אתגר קבוע של המוח באמצעות פאזלים, נוכל לעזור לשפר את הזיכרון ולשמור עליו חד.4. מיומנויות מוטוריות עדינות משופרות: פאזלים מצריכים שימוש במוטוריקה עדינה, כגון הזזה של חלקים קטנים עם הידיים. זה יכול לעזור לשפר את קואורדינציה יד-עין, מיומנות שחשובה לשמירה על קואורדינציה פיזית ושיווי משקל. ככל שאנו מתבגרים, המוטוריקה העדינה שלנו יכולה להתחיל לרדת, ועיסוק בפעילויות הדורשות שימוש במיומנויות אלו יכול לעזור לשמור עליהן.


5. שיפור מצב הרוח ותחושת סיפוק: להצלחה בהרכבת פאזל יכולה להיות מספר השפעות כימיות חיוביות על המוח. כאשר אנו מצליחים לפתור בעיה, המוח שלנו משחרר כימיקלים כמו דופמין וסרוטונין, הקשורים לתחושות של הנאה, אושר ותגמול. כימיקלים אלו יכולים לתרום לתחושת הישג ושביעות רצון, מה שיכול להיות בעל השפעה חיובית על הרווחה הכללית שלנו.
לסיכום, פאזלים מציעים מספר יתרונות בריאותיים לאנשים בכל הגילאים. משיפור התפקוד הקוגניטיבי והפחתת המתח, ועד לשיפור המוטוריקה העדינה ושיפור הזיכרון, פאזלים הם דרך מצוינת לשמור על הנפש והגוף פעילים ובריאים. בין אם אתה מבוגר המעוניין לשמור על תפקוד קוגניטיבי או אדם צעיר יותר המעוניין לשפר את התחושה הכללית, פאזלים יכולים להיות פעילות מהנה ומועילה לשילוב בשגרה שלך.


הם מחברים את המשפחה, מוציאים את הילדים מהמסכים ומרגיעים כמו מדיטציה. הפאזלים האומנותיים של פמילי גלו הם מתנה מושלמת לראש השנה, וגם פעילות משפחתית מקסימה ליום כיפור."פרידה" - הפאזל האהוב על גולשי האתר, 1000 חלקים


עם בוא הסתיו וחגי תשרי מתחילה גם תקופה של משפחתיות והתכנסות ביתית סביב שולחן אחד, או במילים אחרות מתחילה גם עונת הפאזלים. אין כיף גדול מלהגיע לארוחת החג עם קופסא גדולה ומסוגננת, מתנה משמחת שמתאימה לכולם. ואם בראש השנה כיף לקבל את אחד מהפאזלים המיוחדים שבקטלוג פמילי גלו, אז ביום כיפור אין יותר כיף להרכיב אותו בפעילות משפחתית רגועה ומגבשת."מסע קייצי עליז", פאזל 2000 חלקים ססגוני


עכשיו, במבצע הנחות מיוחד לחגים, אנו מזמינים אתכם ליהנות ממבחר הפאזלים האיכותיים שלנו, אשר מיוצרים ע"י חברת HEYE היוקרתית עם יצירות של מיטב האומנים. באתר תוכלו למצוא הנחות גדולות לכל הפאזלים."סלפי", פאזל 1000 חלקים מסגרת זוזוביל


לצפייה בקטלוג המלא של Family Glue לחצו כאן


חנוך דאום, מתוך רשימת עצות לחיים טובים (ערוץ 7): "הרכיבו פאזלים. התמודדו עם משחקי חשיבה חמודים. לא נולדתם כדי לנייד עכברי מחשבים. יש לכם שימושים נוספים. גלו אותם.""יער הקשתות", פאזל 1000 חלקים
לקטלוג פאזלים 500 חלקים לחצו כאן

לקטלוג פאזלים 1000 חלקים לחצו כאן

לקטלוג פאזלים 2000 חלקים לחצו כאן1
2
bottom of page